Aralıklı diş olması halinde bu etken güzel gülüşü olumsuz olarak etkiler. Diş hekimliği alanında yeni gelişmeler kolay yöntem ile tedavi ederek kişilere güzel gülümsemenin yolunu açar. Diş arkı ile dişlerin büyüklüğünün uyuşmazlığından diş yapısında, iki diş arasında boşluk meydana gelmektedir. Aralıklı diş nedeni genellikle genlerle gelmektedir.

Diş aralıklarının oluşmasında birden çok faktör vardır. Bunların başında kişilerin diş çekimi yaptırdıktan sonra çekilen dişin önünde veya arkasında bulunan dişler çekim yapılan bölgenin boşluğuna kaymasından kaynaklanabilir. Çekim yapılan dişten kaynaklı olarak boşluğa gerekli tedaviler implant veya köprü tedavisi yapılabilir. Diğer bir neden ise kişilerin yutkunma refleksindeki yanlışlıklardan kaynaklı olabilmektedir. Doğru yutkunma refleksinde dil üst damakta olmalı iken yanlış yutkunma refleksi olan kişilerde dil ön dişlere baskı yaptığından dolayı zaman içerisinde bu dişler aralanma başlar ve bireylerde aralıklı diş yani diestema görülmeye başlar. Çene yapısının geniş olup dişlerin ya normal boyutunda olması veya dişlerin normal boyutundan küçük olup çenenin normal boyutta olması dişlerin ayrılmasına sebep olabilecek en önemli dezavantajlardan biridir.

Diş Aralıkları Nasıl Kapatılabilir?

  • Ortodontik tedavi ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
  • Işıklı dolgular (kompozit) ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
  • Porselen laminalar ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.

Oluşan boşlukların sebepleri tespit edilip, yeniden oluşmamaları için önlem alınmalıdır. Aşırı bir aralık görülen olgularda kombine tedaviler gerekebilir.

 Ayrık Diş Tedavisi Yöntemleri

Kompozit Veneer: Basit kapanış bozukluğu görülen hastalarda kompozit dolgu materyalleri ile düzeltilebilir.

Porselen Lamina: Çok ileri olmayan aralıklı diş yapısında porselen laminalar ile kapanışın düzeltilebildiği bildirilmektedir.

Ortodontik Tedavi + Porselen Lamina: Orta derecedeki ayrık dişi olan kişilerde kısa süreli ortodontik tedavi ile lamina uygulamaları kombine edilebilir. Böylece tedavi süresi kısaltma imkanı sağlar.

Ortodontik Tedavi: İleri derecede aralıklı diş problemi olan kişilerde ortodontik tedaviler gerekebilir. Bazı diastema çene ameliyatı da gerektirebilir.

Ankara Aralıklı Diş Tedavisi Fiyatları

Ankara Aralıklı diş tedavisi fiyatları kişi için uygulanacak olan tedavi yöntemine göre farklılık gösterebilmektedir. Çünkü tedavi sırasında işlem yapılacak olan dişlerin sayısı  fiyatları belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca Bonding yöntemi için farklı, porselen kaplama için farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte eğer ayrık diş sorununun giderilmesi için ortodontik bir tedavi yöntemi gerekiyor ise  farklı ücretler ödeyebilirsiniz. Bizlerle iletişime geçerek bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.