Diş ağrısının birden fazla nedeni vardır. Ayrıca diş ağrısı farklı şiddette de olabilir. Diş ağrısı dişin en dip tabakasında iltihaplanma olduğu durumlarda oluşur. Dişlerdeki çürükler, diş kırıkları, çatlak oluşumları, diş eti çekilmesi, dişteki dolguların hasar görmesi ya da gevşemesi gibi birçok etken diş ağrısına yol açabilir. . Bunlara ek olarak diş etlerinde meydana gelen ülser ve travmalar da diş ağrısına neden olabilir. Diş ağrısının altında yatan nedenin anlaşılması için diş hekimi tarafından detaylı bir muayene yapılması gerekir. Muayenenin ardından ağrının altında yatan etkene göre uygun tedavi prosedürü uygulanmaya başlanır.

Diş Ağrısı Neden Meydana Gelir?

  • Diş çürüklerinden kaynaklanan ağrılarda, ağrının tipi çürüğün derinliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Başlangıç düzeyindeki olan ve henüz çok derinleşmemiş olan diş çürüklerinde özellikle tatlı gıdalarda olmak kaydıyla bir şey yerken ve içerken ağrı oluşur.
  • Diş ağrısına sebep olan bir diğer önemli unsur da gömülü dişlerdir. Halk arasında 20 yaş dişleri olarak da bilinen üçüncü büyük azı dişleri, çenelerin en sonunda bulunan ve bu sebeple çok iyi temizlenemeyen dişlerdir.
  • Diş çürüklerinden kaynaklanan diş ağrıları genellikle çok şiddetli bir şekilde ve zonklama ile kendini gösterir. Eğer apse gibi iltihabi bir durum oluşumu söz konusuysa şişlik oluşması mümkündür.
  • Dişe bastırıldığında ağrı ve sıcak-soğuk hassasiyeti bu tür durumlarda artar. Bu tür ağrılarda kanal tedavisi uygulanarak sorun giderilebilir.
  • Diş eti çekilmesinden ve diş minesinin aşınmasından kaynaklanan diş ağrısı sıcak-soğuk, tatlı-ekşi hassasiyeti şeklinde gelişir. Dişler üzerine diş koruyucu uygulanması ile bu sorun genellikle giderilebilir.
  • Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar üst çenenin arka dişlerinde  yansıyan bir ağrı oluşmasına neden olabilir.
  • Alt çene azı dişlerinde ortaya çıkan problemler kimi zaman kulakta yansıyan ağrı olarak da belirti verebilir.
  • Diş ağrısı zaman zaman diş eti kaynaklı olarak da meydana gelebilir. Dişler sağlıklı olsa dahi diş etlerinde çeşitli problemler meydana gelebilir.

Bu gibi durumlarda tanının dikkatli koyulması doğru tedavinin uygulanması açısından çok önemlidir.

Diş ağrısı yaşıyorsanız Dentia Diş Kliniğimizde detaylı bir muayeneden geçmenizi öneririz. Ağrının nedenini detaylı bir muayene sonrasında tedaviniz başlayacaktır. Uygun olan tedavi yöntemleri  alanında uzman hekimlerimiz tarafından sağlanacaktır. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.