RESTORATİF DİŞ TEDAVİSİ

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Ankara Restoratif diş tedavisi, diş dokusunda meydana gelen çürük ya da çürük dışı sebeplerden dişteki sert doku kayıplarının tamir ve tedavi edilmesidir. Hastanın dişlerin kaybolan anatomi, fonksiyon ve estetiğini yeniden kazandırılması hedefleyen bir uzmanlık dalıdır.

Restoratif diş tedavisini kimler tercih edebilir?

Birçok insan gülümsemesinin hoş ve etkileyici olmasını istemektedir. Bu nedenle estetik duyarlılığa sahip kişilerin Restoratif Diş Tedavisi yapılmalıdır. Her yaş, meslek ve cinsiyetten insanlar rahatlıkla tercih edebilir. Çocuklar ve yaşlılara da restoratif diş tedavisi uygulanabilmektedir. Restorasyon sırasında kullanılan ürünler estetik görünüm sağlayan ve asla dişe zarar vermeyen bio uyumlu malzemelerdir. Kullanılan malzemelerin bio uyumlu olması ileri yaşlardaki (65 yaş ve üstü) ve hatta onkoloji hastalarında dahi restoratif diş tedavisinin rahatlıkla uygulanmasına olanak sağlar.

Restoratif Diş Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi sürecinde uygulanmakta olan birçok farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Direkt uygulanan ya da endirekt olarak uygulanan kompozit yöntemler
  • Porselen kaplamalar ya da porselen estetik uygulamaları
  • Çeşitli gülüş tasarımları
  • Diş beyazlatma tedavileri ne başvurarak dişlerinizi doğal rengine kavuşturabilirsiniz.
  • Dentin ile alakalı çeşitli tedaviler
  • Pulpa ve vital pulpa tedavileri
  • Pre-protetik restorasyon yöntemleri

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere ek olarak yaşlılar ve onkoloji hastalara uygulanmakta olan konservatif diş tedavileri, yetişkin bireyler için koruyucu tedavi yöntemlerine de başvurulmaktadır.

Restoratif diş dolgusu nedir?

Gülüş tasarımı Ankara

Restoratif diş dolgusu diş renginde olan beyaz rengi ile uygulandığı dişte estetik bir görünüm sağlayan estetik dolgulardır. Çok uzun ömürlüdür. Amalgam dolgunun gri-siyah renkte olması ve çürük görüntüsü oluşturması, estetik dolgu olarak da isimlendirilen restoratif diş dolgusunun tercih edilmesini sağladı. Restoratif diş dolgusu amalgam dolgulara göre çok daha sağlıklı dolgulardır.

Bir diğer dolgu türü ise porselen dolgular. Kompozit dolgular ön bölgeler için tercih edilirken, porselen dolgular diş minesi gibi sert bir yapıya ve ısırma kuvvetine karşı dayanıklı olmaları nedeniyle arka dişler için tercih edilmektedir. Estetik olan ön dolgular yani bondingler diş boyunun uzatılması ya da istenmeyen diş aralıklarının kapatılması işlemlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Inley ve onley dolgu nedir?

Inley ve onley dolgular, dolgu ve kuron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun olmadığı veya kaplanacak derecede zarar görmemiş dişlere uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir. Uzman bir diş hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında dolgunun yapılacağı alanın ölçüsü alınıp, laboratuvar ortamında hazırlanıp bir sonraki seansta diş üstündeki boşluğa yerleştirilen estetik ve sağlam dolgulardır.

Kompozit Dolgular nedir?

İçinde farklı organik ve inorganik doldurucular olan bir karışımdır. Diş renginde olduğu için halk arasında beyaz dolgu olarak tanımlanırlar. Kompozit dolgular çiğneme basınçlarına dayanıklı, aşınmaya dirençli ve diş rengine yakın olmaları sebebiyle ön ve arka dişlerde başarı ile uygulanabilmektedirler. Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır, ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. En önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olabilmesidir. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de zamanla hafif değişebilmektedir.

Restoratif diş tedavisi genellikle estetik bir gülüş için mi tercih ediliyor?

Ankara Restoratif diş tedavisi uygulamaları hem estetik ve hem de dişin kaybettiği fonksiyonu geri kazandırmak için uygulanan tedavi yöntemleridir. Genellikle çürük dişlere uygulanan beyaz dolgu olarak düşünülse de restoratif diş tedavisi diş yapısının çeşitli nedenlere bağlı rahatsızlıkların yol açtığı diş formlarındaki bozulmaları düzeltmek ve restore etmektir. Bu nedenle dişin işlevselliğini ve estetiğini sağlamak, en önemlisi soruna sebep olan unsurların yeniden oluşmasını önleyici tedbirleri alacak koruyucu diş hekimliği kurallarını uygular.

Son Yazılar

TEDAVİLER

Dentia Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde yer alan uzman diş hekimlerimizi yakından tanıyın.

HEKİMLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Koru Mah. Ahmet Taner Kışlalı Cad. North Star Plaza 4/L Çayyolu / ANKARA

ÇAĞRI MERKEZİ

TEL: 0312 240 41 90

MOBİL: 0543 240 41 95

ÇALIŞMA SAATLERİ

Hafta içi: 9:00 – 18:30

Cumartesi:9:00 – 18:30