Estetik dolgu, dişlerde kompozit malzeme ile kişinin diş rengine sahip dolgu malzemesi kullanılarak daha doğal ve estetik bir gülüş tasarımı elde edilmesidir. Kompozit dolgu halojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır. Estetik diş dolgusu, siyah dolguların oluşturduğu kötü görüntüye alternatif olarak getirilmiştir. Çünkü dayanıklı olmaları sayesinde şimdilerin en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer alırlar.

Estetik Diş Dolgusunun Özellikleri Nelerdir?

  • Estetik dolgular dişlerle aynı renktedir. Bu sayede dışarıdan bakıldıklarında anlaşılmazlar.
  • Estetik ve doğal görünürler.
  • Her yaştan sonra uygulanabilir.
  • Alerjik reaksiyona neden olmaz.
  • Sıcak ve soğuk hassasiyeti yaratmaz.
  • Ağızdaki tüm dokularla uyumludur.
  • Uzun seneler aynı dayanıklılıkla kullanılabilirler.
  • Diş rengine ve dokusuna uyumludur. Bu sayede hızlıca uygulanırlar. Uzun seneler kullanılabilirler.

Estetik dolguların kullanımı ve ömrü ne kadardır?

Estetik diş dolguların dişlere ve diş etlerine herhangi bir zararı yoktur. Bunları kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz. Bakımı kendi dişleriniz gibi özenle yapılmalıdır. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının ihmal edilmemesi gerekir. Çünkü doğru kullanıldıkları sürece 5-10 yıl sizlere hizmet edebilirler. Lekelenmelerini önlemek için yapılan cilalanma sayesinde, görünümleri mükemmel, yüzeyleri pürüzsüz olur.  Böylece doğal görünmeleri, her yaştaki hastaya uygulanması ve kısa sürede tek seansta uygulanmaları büyük bir avantajdır. Dişlerde en az aşındırma yapılarak uygulandıklarından, diş dokusunun korunmasına yardımcı olurlar. Bu yüzden güvenle kullanılabilirler.

Estetik Dolgu Sonrası Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Dişlerinizi diş macunu ile temizleyin, diş ipi ile diş arası boşluklarını temizleyin. Sert bir diş fırçası ve sert aşındırıcı malzemeler içeren diş macunları kullanılması önerilmez.  Çünkü bu şekilde doldurulmuş bir dişin cilalı yüzeyi daha hızlı aşınırsa, cila kaybolur. Profesyonel oral hijyen prosedürleri almanızı ve estetik olarak doldurulmuş dişleri yılda iki kez cilalamanızı tavsiye ederiz.

Estetik Dolgu Sağlam Mıdır?

Bu işlemde kullanılan dolgu malzemesi kompozit materyal olduğundan sağlamlık konusunda herhangi bir problemin yaşanmadığını söyleyebiliriz. Ancak elbette dolgu yapılması ağız ve diş temizliğinin ihmal edilebileceği anlamına gelmez. Bundan dolayı hastalar mutlaka ağız ve diş temizliğine dikkat etmelidir. Düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmesi de mutlaka önem taşır.

Estetik Dolgu Zamanla Sararır Mı?

Kompozit dolgunun bitiminde yapılan cilanın pürüzsüz olması çok önemlidir. Genellikle cilası ve diş ile uyumu bozulan dolgu sararır. Bundan dolayı dolgu ve dişin birleşiminde sararma olduysa dolgunun uyumu bozulmuş demektir. Geçirgenlik başlar, diş içeriden çürüyebilir. Bu  tür bozulmuş dolguların değiştirilmesi gerekir.

Estetik Diş Dolgu Düşer Mi?

Teknolojinin gelişmesiyle günümüzde kullanılan kompozit estetik dolgular dişe kimyasal olarak bağlanır ve bu çok güçlü bir bağlantıdır. Bu nedenle prosedürlere uyularak ve kaliteli malzeme kullanılarak yapılmış estetik dolgular düşmez.