“Dişler neden sararır?” sorusunun cevabını vereceğiz. Bu durum diş sararması ile karşı karşıya kaldığınızın göstergesidir. Yalnızca estetik anlamda değil, diş sağlığınız açısında da büyük bir sorun teşkil eden bu problemden kurtulabilmek için bir uzmana danışmanız önemlidir. Diş sararması birden fazla nedenden oluşabilir. Fakat hepsinin altında yatan asıl sebep ağız ve diş sağlığına yeteri kadar özen verilmemesidir. Peki, bu sararmalarının önüne nasıl geçilir? Oluşma sebepleri nelerdir?

Diş Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Güzel bir gülüşün önündeki en büyük engellerden biri diş ve ağız sağlığına önem verilmemesidir. Bu noktada sararmış dişler birçok kişinin kabusu olmaktadır. Bazı nedenden dolayı oluşan diş sararma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlaç kullanımı,
  • Genetik faktörler,
  • Şarap, çay ve kahve gibi içecekler,
  • Baharatlı yiyecekler,
  • Tütün ürünleri kullanımı,
  • Yaşın ilerlemesi,
  • Çevresel etkenler.

Diş Sararmalarının Önüne Nasıl Geçilir?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk şey yenilen yiyecek ve içeceklerdir. Günlük rutin beslenmeniz ağız diş sağlığının en temel nedenlerini yaratır. Bununla beraber diş fırçalama düzeniniz ve nasıl fırçaladığınız da çok önemlidir. Tatlı tüketimi sonrası ağzı temizlemek, diş ipi kullanmak çoğunlukla unutulur; ancak bu durum genel ağız ve diş sağlığını büyük ölçüde etkilemektedir. Yeme içme alışkanlıklarınıza dikkat ettiğiniz, tütün kullanmadığınız ve rutin diş bakımınızı yaptığınız halde hala sararma sorunlarını yaşıyorsanız, muhakkak bir diş hekimine görünmelisiniz.

Diş Sararmasında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastaların evde en çok uyguladığı yöntem karbonatla fırçalama tekniğidir. Bu teknik, hastanın dişlerine iyi gelecek bir tedavi yöntemi olduğuna onları inandırabilir. Ancak, uzun süreli karbonat kullanımı dişlerde kalıcı diş sağlığı problemleri yaratabilmektedir. Evde hastanın internetten gördüğü tekniklerle uzun vadede beyazlık sağlayabilmesi mümkün değildir. Bu tür alternatif yöntemler daha büyük diş sorunlarına neden olabilir. Dişlerinizdeki sarı lekelerden kurtulmak sağlıklı yöntemlerle beyazlatmak istiyorsanız, diş doktorunuza danışmanız en güvenilir yöntem olacaktır.

Diş Beyazlatmanın Etkisi Kalıcı mıdır? Beyazlatma İşleminin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Profesyonel yöntemler ile sarı diş ve dişte sarı leke oluşumunu uzun vadede giderebilirsiniz. Ancak diş beyazlatmanın etkisi kalıcı değildir. Diş sararmalarının tekrarlamaması için ise dişinizi temizlettikten sonra dişte sarı leke oluşumunu tetikleyen alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Örneğin, sigara kullanıcıysanız ve yoğun bir şekilde çay, kahve tüketiminiz varsa biraz azaltmakta fayda var. Çünkü bu alışkanlıklar diş minenize düşmandır ve kabusunuz olan sarı diş lekelerinizi geri getirecektir.

Diş Hekimlerin Uyguladığı Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş sararmalarının tedavileri arasında iki çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır. Hangi yöntemin uygulanacağına diş hekimi ve hasta birlikte karar vermelidir. Bu yöntemler ise şunlardır:

1) Ofis Tipi Beyazlatma

Ofis tipi beyazlatma klinik ortamda uygulanan beyazlatma çeşididir. Tüm beyazlatma yöntemleri içerisinde en etkili ve güvenilir tercihtir. Yaklaşık bir saat süren tek seansta dişler 3-4 ton açılabilir. Bu işlem öncesi diş taşı temizliğinin yapılması ise etkisini daha çok arttıracaktır.

2) Ev Tipi Beyazlatma

Ev tipi beyazlatma, diş hekiminin tavsiyesi doğrultusunda hastanın evde kendi kendine uygulayarak yaptığı beyazlatma yöntemidir. Bu yönteme başlanmadan önce ilk olarak hastanın ağız ölçüsü alınır ve ona uygun plak hazırlanır. Sonrasında hazırlanan şeffaf plak ve beyazlatıcı ajan içeren set hastaya verilir. Böylece diş hekiminin talimatına göre hasta ev ortamında tedaviyi gönül rahatlığıyla yapabilir.

Beyaz Dişler için Dentia Diş Kliniği

Sararmış dişlerinizden dolayı gülmeye çekiniyor ve ne yaparsanız yapın istediğiniz beyazlığı elde edemiyor musunuz? Endişelenmenize hiç gerek yok! Çünkü Dentia Diş Kliniği olarak kaliteli ekipmanlarımız deneyimli hekimlerimizle beraber sizleri sağlıklı güzel gülüşlerinize saatler içerisinde kavuşturuyoruz. Siz de bu tedavimizden yararlanmak ve diğer tedavilerimiz hakkında bilgi almak istiyorsanız kliniğimizi ziyaret edebilir.