Diş implantları sağlıklı ve doğal görünümlü dişlere en yakın olanıdır. Eksik dişin kök ve kronunu tamamlayarak çevredeki doğal dişlerin ömrünü uzatırlar. Ayrıca çene kemiği desteğinin korunmasına da yardımcı olurlar. Diş implantından maksimum faydayı elde etmek için onları diş implantlarının bakımı ve hijyenik tutmanız gerektiğini unutmayın. Diş implantlarınızı temiz ve hijyenik tutmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Yumuşak Kıllı Diş Fırçası Kullanın

Diş implantlarınız olduğunda ağzınızı temizlemek için daima yumuşak kıllı bir fırça kullanın, çünkü bunların diş etlerine zarar verme veya kanamaya neden olma olasılığı sert veya orta kıllı fırçalara göre daha azdır. Mümkünse elektrikli diş fırçasına geçin çünkü dişlerinizi ve diş etlerinizi daha etkili bir şekilde temizlerler.

Diş ipi kullanın

6 mm derinliğe kadar bakterileri öldürmede etkili olduğu kanıtlandığı için dişlerinizi diş ipi ile temizlemek için bir diş ipi kullanın. Ayrıca peri-implantite neden olabilecek parçacıklardan kurtulmanıza da yardımcı olurlar.

Günde İki Kez Fırçalayın

Ağzınızda diş implantı varsa, ağzınızı zararlı bakterilerden uzak tutmak için dişlerinizi iki kez fırçalamak çok önemlidir. Öğle yemeğinizden kalan yiyecek artıklarını gidermek için günün bir noktasında dişlerinizi fırçalayabilirseniz daha da iyi olur.

İmplant Dişler Nasıl Korunabilir?

İnce gibi bir diş görünümüne ve güzel bir gülüşe sahip olabilmek için ağız ve diş hijyeni şarttır. Bu nedenle düzenli ve doğru bir şekilde sabah akşam dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Ayrıca diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve gargara kullanımına özen göstermelisiniz. Bu şekilde bakteri ve plak oluşumunu önleyerek hem doğal dişlerinizi hem de implant dişlerinizi koruyabilirsiniz. Ağız ve diş hijyeninizi tam anlamıyla gerçekleştirseniz bile dişleriniz plak ve tartar oluşabilir. Bu nedenle en fazla 6 ay bir olmak üzere diş hekimlerine kontrole giderek plak ve tartar temizliği yaptırabilirsiniz.

Diş İmplantı Ameliyatı Öncesinde

İşte diş implantı ameliyatı öncesinde aklınızda bulundurmanız gerekenler

  • İşlemden önce, halihazırda kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları diş hekiminize bildirdiğinizden emin olun.
  • Antibiyotikler ve ağrı kesiciler ameliyat sırasında enfeksiyon ve rahatsızlık riskini önemli ölçüde azaltabilir. Ameliyattan önce bu tür ilaçları alıp alamayacağınızı diş hekiminize sorun.
  • Ameliyat konusunda stresliyseniz diş hekiminize bilgi verin. Gerekirse sedasyon yapmayı düşünebilirler.

Diş İmplantı Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra tamamen iyileşmek için bir veya iki güne ihtiyacınız olabilir. Bu noktada rahatsızlık ve şişlik hissedebilirsiniz, bu durum 1-2 gün sonra azalacaktır. Özellikle işlem sırasında sakinleştirici verildiyseniz, eve yalnız gitmeniz önerilmez. İşte takip etmeniz gereken bazı ameliyat sonrası talimatlar.

  • Kanamayı kontrol altına almak için en az bir saat boyunca ağzınızdaki süngerleri ısırmaya devam edin. Kanamanın şiddetine bağlı olarak bazı durumlarda üç saate kadar ısırmaya devam etmeniz gerekebilir.
  • İlk 8 ila 12 saat boyunca aşırı hareket etmekten kaçının. Mümkünse başınız yüksekte olacak şekilde oturun.
  • 15 dakika boyunca yüzünüze buz paketi uygulayın. 15 dakika sonra çıkarın ve gerekirse şişliği azaltmak için gün boyunca buz uygulamasını tekrarlayın.
  • Ameliyattan sonraki ilk 48 saat boyunca sadece yumuşak yiyecekler yiyin ve için.
  • Tüm ilaçları diş hekiminizin önerdiği şekilde alın.
  • İlk 24 saat ağzınızı çalkalamaktan kaçının. Daha sonra yemeklerden sonra ağzınızı ılık tuzlu su ile nazikçe çalkalayın.

Diş implantlarının bakımı ameliyattan sonra da uzun süre devam ettiğini unutmayın. Diş ipi kullanmak, fırçalamak, durulamak ve düzenli diş hekimi ziyaretleri sağlığınızı korumak için çok önemlidir.

İmplant Mı Köprü Mü Yaptırmalı? Farkları Nelerdir?

İmplant Diş Ömrü Ne Kadardır?