İlerleyen teknoloji sayesinde yaşanan diş kayıpları tedavisinde neredeyse gerçeğe yakın sonuçlar elde edilmektedir. İmplant tedavisi ile kısmen ya da tamamen yaşanan diş kayıplarına müdahale edilmekte, bu tedavi sonrası bireyler gerçek dişlerine yakın yeni dişlere sahip olabilmektedir. Diş implant tedavisi yalnızca diş kayıpları için değil, diş eti dibindeki kemiklere bağlı olarak oluşan tahribat sonrası ya da yaşlılığa bağlı olarak çene kemiğindeki hasarlardan kaynaklanan diş kayıplarına da uygulanmaktadır. İmplant tedavisinden sonra iyileşme süreci; operasyon bölgesinin büyüklüğüne, yerleştirilen vida sayısına, cerrahi tekniğe ve hepsinden önemlisi bu süreci nasıl yönettiğinize bağlı olarak değişir. Tek bir implant yarasının iyileşmesi için gereken süre ile kemik tozu uygulanan kompleks bir vakanın iyileşme süresi aynı olmayacaktır.

implant tedavisi ankara

implant tedavisi ankara

İmplant yarası kaç günde iyileşir?

Tipik bir İmplant tedavisinden sonra iyileşme süreci bir kaç gün süren hafif şişlik, basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen sızlama ve bazen de morarma olabilir. Doktorunuzun önereceği ilaçları düzenli kullandığınız zaman bu süreci oldukça kolay geçirirsiniz. Yaklaşık 7-10 gün içerisinde yara kenarları birbiri ile tamamen kaynaşarak iyileşir. İmplant uygulaması ile birlikte kemik tozu, sinus lift gibi uygulamalar yapılmışsa şişlik ve rahatsızlık biraz daha fazla olabilir. Dikişler ise yaklaşık 7-10 gün içerisinde alınır.

İmplant Tedavisi Tamamlandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisi bittikten sonra hastalar en az 2 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelidir. Öncelikle tedavinin ilk haftasında sıcak yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bu süreçte meyve suları ve süt ürünleri gibi yumuşak yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. İmplantlar yerleştirildiğinde hastanın kanamasını önlemek için yumuşak tampon kullanılır. Tampon ameliyatın yapıldığı bölgeye hafifçe bastırılır. İmplant bölgesinin iyileşmesi için ilk 24 saat son derece önemlidir. Tükürmemeye, dişlerinizi fırçalamamaya ve ağzınızı çalkalamamaya da özen göstermeniz implant yerlerinin kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Şayet sigara içiyorsanız, ameliyattan sonra 24 saat sigara içmeyin.

 

Tedaviden sonra diş hekiminiz antibiyotik veya ağrı kesici reçete edebilir. Kullanmanız gereken ilaçları zamanında doğru şekilde almaya özen gösterin. İmplant tedavisinde tedavi bölgesinde kanama olabilmektedir. İmplant bölgesine tampon veya ıslak çay poşeti uygulaması yapabilirsiniz. Operasyon bölümünde şişliklerde meydana gelmektedir. Oluşan şişlik maksimum 10 gün içerisinde geçecektir.

İmplant tamamen ne zaman iyileşir?

Sizin fark edebileceğiniz yumuşak doku iyileşmesi yaklaşık 4-7 gün arasında tamamlanır. Bu süreden sonra ağız içerisinde hareket eden iplikler hariç sizi rahatsız edici bir etken kalmaz. İmplant dikişleri ise yaklaşık 7-10 gün içerisinde Ancak implantın kemik ile kaynaşması ise 2-4 ay arasında sürebilir.

 

İmplantlar iyileşirken acı hissedilir mi?

Çoğu implant tedavisinde ağrı beklediğinizden çok daha azdır. Diş etlerinde yapılan kesi kemikte sinir ucu olmadığından ötürü ağrı yapmaz. Prosedürün invazivliğine göre doktorunuzun size vermiş olduğu reçeteli ilacı kullanabilirsiniz. Eğer doktorunuz reçeteli ağrı kesici yazmadıysa ibuprofen, asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Oluşabilecek kesi ağrısı ise yalnızca birkaç gün sürer.

 

İyileşme döneminde sigara kullanabilir miyim?

Tütün ve tütün ürünleri implantınızın iyileşme sürecine zarar verebilir. Sigara enfeksiyona neden olarak yaranın iyileşmesini engeller. Özellikle ağız içi bakteri üremesine olanak sağladığı için sigara kullanımı, prosedürden sonraki ilk bir hafta tamamen bırakılmalıdır.