Ankara pedodonti diş doktoru arıyorsanız doğru yerdesiniz. Pedodonti, doğumdan ergenlik çağının sonuna kadar geçen dönemdeki (0-15 yaş) bireylerin ağız ve diş sağlığını inceler. Ayrıca bireylerde koruyucu, önleyici ve tedavi edici tüm yöntemleri uygulayan anabilim dalıdır.  Dentia diş kliniğimizde Ankara pedodonti diş doktoru çocuklardaki ağız ve diş hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra bu hastalıklardan korunma için birçok yöntem uygulanmaktadır.

Ankara pedodonti, çocuk diş sağlığına odaklanan bir diş hekimliği branşıdır. Pedodonti, çocuk diş hekimliği olarak da bilinir. Bu alan, çocukların ağız ve diş sağlığını korumayı, tedavi etmeyi ve gelişimlerini takip etmeyi amaçlar. Çocukların diş gelişimi, ağız hijyeni ve tedavi gereksinimleri konularında uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından yönetilir.

Ankara’da faaliyet gösteren Pedodonti uzmanı Uzm. Dr. Dt. Nezate DADAKOĞLU Dentia diş kliniğinde, genellikle çocukları rahatlatma ve tedavi süreçlerini onlar için keyifli hale getirme konusunda özel eğitim almışdır. Bu, çocukların diş hekimine olan güvenini artırır. Düzenli diş kontrolleri ve tedavileri için olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlar.

Çocuk diş hekimine ilk ziyaret ne zaman yapılmalıdır?

Çocuk diş doktorunun tavsiyesi şöyledir. İlk diş muayenesi, ilk süt dişinin sürmesinden sonra 1 yaşına kadar mutlaka yapılmalıdır.

Diş hekimi korkusu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır?

Yetişkinlerin dahi rutin diş kontrolü ve tedavilerden önce tereddüt ettikleri bilinmektedir. Bu nedenle çocukların diş hekimine gitmeyi oldukça göz korkutucu bulması anlaşılabilir bir durumdur. Ebeveynler, çocuklarının diş hekimini ziyaret etme konusunda daha az gergin olmalarına yardımcı olmak şu yöntemleri deneyebilirler:

Çocuğunuzla ziyaret hakkında konuşun, neler olabileceğini basitçe açıklayın. Çocuğunuza diş hekiminin dişlerinin “sayacağını” ve “fotoğrafını çekeceğini” söyleyebilirsiniz. Çocuğunuzla diş hekiminin sizi nasıl korkuttuğu veya son ziyaretinizin ne kadar kötü olduğu hakkında lütfen konuşmayın. “İğne” gibi çocukların korkabileceği kelimeleri kullanmayın. Ek olarak çocuğunuzun sahip olabileceği endişeler hakkında diş hekiminizle konuşmak yararlı olacaktır. Çünkü korkunun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için diş hekiminizle birlikte çalışmaya özen gösteriniz. Ayrıca çocuğunuza diş hekimine gitmesi için rüşvet vermeyiniz veya çocuğunuzu ceza olarak diş hekimine götürmeyiniz.

Ankara pedodonti, çocukların sağlıklı diş alışkanlıkları edinmelerine yardımcı olur. Ağız sağlıklarını korumak için eğitim ve tedavi sunan Dentia diş kliniği tarafından sağlanan bir hizmettir. Böylece çocuklara bu özel bakım, ağız ve diş sağlığını önemseyen bir toplum oluşturulmasına katkıda bulunur. Gelecekteki diş sorunlarını minimize etmeyi amaçlar.

Pedodontist Kimdir?

Pedodontist, çocuk diş hekimliği uzmanıdır. Diğer bir adıyla çocuk diş hekimi olarak da bilinen pedodontistler, çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgili sorunları teşhis eder. Ardından tedavi etme ve önleme konusunda uzmanlaşmış diş hekimleridir. Pedodonti, çocuk diş hekimliği dalını ifade eder.

Pedodontist olmak için diş hekimliği fakültesinden mezun olmak gerekir. Ardından pedodontist ya da çocuk diş hekimi olarak adlandırmak için çocuk diş hekimliği ana bilim dalında uzmanlık ya da doktora eğitimi almış olmak gerekmektedir. Ankara pedodonti kliniğimizde bu eğitim süreçlerini tamamlamış hekimlerden oluşmaktadır.

Pedodonti Diş Doktoru Tavsiye

Pedodonti (Uzman Çocuk Diş Doktoru) 0-15 yaş grubundaki çocuklar, çocuk diş hekiminin alanı içerisine girer. Dişsiz dönem, süt dişlerinin sürmeye başladığı dönem, süt dişlerinin ağızda tamamlandığı dönem, sürekli dişlerin sürmeye başladığı karışık dişlenme dönemi ve sürekli dişlerin tamamlandığı dönem olmak üzere uzun bir süreci kapsamaktadır. Ayrıca diş doktorunuzun tavsiye ettiği düzenli diş kontrollerini mutlaka yaptırmalısınız. Çünkü Çocuklardaki ağız ve diş hastalıklarını tedavisi önemlidir. Ayrıca bu hastalıklardan korunma için birçok yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir.

  • Çürük süt ve sürekli dişlerin tedavileri ve restorasyonları,
  • Diş çürüğünü önleyici işlemler,
  • Tedavi edilemeyecek durumdaki dişlerin çekimi,
  • Erken diş kayıplarının oluşmasıyla ortaya çıkan olumsuzlukların önlenerek
  • Travmatik diş ve destek doku yaralanmalarının tanısı, tedavisi ve uzun dönem takibi,
  • Diş sürmesi ve dişlenmenin takibi ve normalden sapmaların önlenmesi,
  • Koruyucu ve önleyici ortodontik tedaviler

Çocukluk döneminde ve genç bireylerde görülen diş eti hastalıklarının tanısı, tedavisi ve takibi gibi uygulamalar yer almaktadır.

Uzm. Dr. Dt. Nezate DADAKOĞLU Kimdir?

1984 yılında Bulgaristan’ın Şumnu şehrinde doğan Nezate Dadakoğlu, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da Adile Mermerci Anadalu Lisesi’nde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2007 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde Pedodonti doktorasına başlamıştır. 2013 yılında  “Aşırı Madde Kayıplı Süt Azı Dişlerinin Restorasyonlarında Prefabrik Kompozit Kronların Klinik Başarısının Değerlendirilmesi” teziyle doktorasını tamamlamıştır. 2013 yılından itibaren uzman hekimi olarak mesleğini icra etmektedir.

2013 yılında  “Aşırı Madde Kayıplı Süt Azı Dişlerinin Restorasyonlarında Prefabrik Kompozit Kronların Klinik Başarısının Değerlendirilmesi” teziyle doktorasını tamamlamıştır. Nezate Dadakoğlu 2013 yılından itibaren uzman hekimi olarak mesleğini icra etmektedir.