Ankara pedodonti kliniği ve uzmanı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Pedodonti, doğumdan ergenlik çağının sonuna kadar geçen dönemdeki (0-15 yaş) bireylerin ağız ve diş sağlığını inceler. Ayrıca bireylerde koruyucu, önleyici ve tedavi edici tüm yöntemleri uygulayan anabilim dalıdır.  Dentia diş kliniğimizde Ankara pedodonti biriminde, çocuklardaki ağız ve diş hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra bu hastalıklardan korunma için birçok yöntem uygulanmaktadır.

Ankara Pedodonti Nedir?

Ankara pedodonti, çocuk diş sağlığına odaklanan bir diş hekimliği branşıdır. Pedodonti, çocuk diş hekimliği olarak da bilinir. Bu alan, çocukların ağız ve diş sağlığını korumayı, tedavi etmeyi ve gelişimlerini takip etmeyi amaçlar. Çocukların diş gelişimi, ağız hijyeni ve tedavi gereksinimleri konularında uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından yönetilir.

Ankara’da faaliyet gösteren Pedodonti uzmanı Uzm. Dr. Dt. Nezate DADAKOĞLU Dentia diş kliniğinde, genellikle çocukları rahatlatma ve tedavi süreçlerini onlar için keyifli hale getirme konusunda özel eğitim almışdır. Bu, çocukların diş hekimine olan güvenini artırır. Düzenli diş kontrolleri ve tedavileri için olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlar.

Pedodonti, süt dişleri ve kalıcı dişlerin sağlığını korumak, çürükleri önlemek, çocuklara düzenli diş bakım alışkanlıkları kazandırmak ve ağız sağlığını etkileyebilecek diğer sorunları yönetmek amacıyla çeşitli tedavi yöntemlerini içerir. Bu tedavi yöntemleri arasında flor uygulamaları, fissür örtücü uygulamalar yapar. Diş çürükleri tedavisi ve ortodontik problemlerin erken teşhisi yer alır.

Ankara pedodonti, çocukların sağlıklı diş alışkanlıkları edinmelerine yardımcı olur. Ağız sağlıklarını korumak için eğitim ve tedavi sunan Dentia diş kliniği tarafından sağlanan bir hizmettir. Çocuklara yönelik bu özel bakım, ağız ve diş sağlığını önemseyen bir toplum oluşturulmasına katkıda bulunur. Gelecekteki diş sorunlarını minimize etmeyi amaçlar.

Pedodontist Kimdir?

Pedodontist, çocuk diş hekimliği uzmanıdır. Diğer bir adıyla çocuk diş hekimi olarak da bilinen pedodontistler, çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgili sorunları teşhis eder. Ardından tedavi etme ve önleme konusunda uzmanlaşmış diş hekimleridir. Pedodonti, çocuk diş hekimliği dalını ifade eder.

Pedodontist olmak için diş hekimliği fakültesinden mezun olmak gerekir. Ardından pedodontist ya da çocuk diş hekimi olarak adlandırmak için çocuk diş hekimliği ana bilim dalında uzmanlık ya da doktora eğitimi almış olmak gerekmektedir. Ankara pedodonti kliniğimizde bu eğitim süreçlerini tamamlamış hekimlerden oluşmaktadır.

Pedodonti Çocuk Diş Doktoru Tavsiye

Pedodonti (Uzman Çocuk Diş Doktoru) 0-15 yaş grubundaki çocuklar, çocuk diş hekiminin alanı içerisine girer. Dişsiz dönem, süt dişlerinin sürmeye başladığı dönem, süt dişlerinin ağızda tamamlandığı dönem, sürekli dişlerin sürmeye başladığı karışık dişlenme dönemi ve sürekli dişlerin tamamlandığı dönem olmak üzere uzun bir süreci kapsamaktadır. Ayrıca diş doktorunuzun tavsiye ettiği düzenli diş kontrollerini mutlaka yaptırmalısınız. Çocuklardaki ağız ve diş hastalıklarını tedavi eder. Ayrıca bu hastalıklardan korunma için birçok yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir.

  • Çürük süt ve sürekli dişlerin tedavileri ve restorasyonları,
  • Diş çürüğünü önleyici işlemler,
  • Tedavi edilemeyecek durumdaki dişlerin çekimi,
  • Erken diş kayıplarının oluşmasıyla ortaya çıkan olumsuzlukların önlenerek
  • Travmatik diş ve destek doku yaralanmalarının tanısı, tedavisi ve uzun dönem takibi,
  • Diş sürmesi ve dişlenmenin takibi ve normalden sapmaların önlenmesi,
  • Koruyucu ve önleyici ortodontik tedaviler
  • Çocukluk döneminde ve genç bireylerde görülen diş eti hastalıklarının tanısı, tedavisi ve takibi gibi uygulamalar yer almaktadır.