Ankara Diş Dolgusu Fiyatları 2024

Diş dolgu fiyatları neye göre belirlenir? Diş kayıplarına neden olan en önemli nedenlerden birisi diş çürükleridir. Ancak erken tespit edilen diş çürükleri diş dolgusu ile tedavi edilebilir. Diş çürüğünün nedeni ise diş üzerindeki bakteri plaklarıdır. Bu bakteriler nedeniyle başlayan diş çürüğü, mine tabakasının aşınmasına neden olur. Mine tabakasındaki çürükler ilerlediğinde ise dentin tabakasına kadar ulaşır. Dentin tabakasının hemen altında yer alan pulpa tabakası soğuk, sıcak ve ekşi gibi uyaranlara karşı oldukça hassastır. Bu nedenle ilerleyen diş çürüklerinde bu uyaranlar nedeniyle başlayan ağrılar görülmektedir. Ancak dişte ağrı oluşmadan çürük temizlenir ve dolgu yapılırsa daha iyi sonuçlar alınabilir. Ağrı oluşmadan diş çürüğünün tespit edilmesi ise düzenli diş hekimi kontrolleri ile mümkündür.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu çeşitleri arasında en çok kullanılanlardan birisi amalgam dolgulardır. Bu dolgular, içerisinde yüksek miktarda cıva barındırır. Ancak buna rağmen sağlığa zararlı oldukları ispatlanmış değildir. Aynı zamanda bakır ve gümüş de içerebilen bu dolgu çeşidi oldukça dayanıklıdır. Yine diş dolgusu fiyatları incelendiğinde amalgam dolguların daha uygun fiyatlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilirler. Ancak günümüzde dişin doğal rengi ile uyum sağlayamadıkları için alternatiflerine göre daha az tercih edilirler.

Diş dolgusu çeşitleri arasında kompozit dolgular da yer almaktadır. En çok tercih edilen dolgu çeşidi olan kompozit dolgu, amalgam dolguya göre dişe daha kolay uyum sağlar. Ancak bu dolgu çeşidi, çiğneme kuvvetine amalgam dolgu kadar dayanıklı değildir. Ayrıca kompozit diş dolgusu fiyatları amalgam dolgulara göre daha yüksektir. Kompozit dolgu her ne kadar amalgam dolgulara göre daha maliyetli olsa da diş rengi ile uyum sağlaması açısından avantajlıdır.

Bunların yanı sıra cam iyonomer dolgu adı verilen bir dolgu çeşidi daha mevcuttur. Bu dolgu çeşidi kenetleme yaparak sızıntı ihtimalini ortadan kaldırır. Ancak uygulama sonrası kırılma, yıpranma ve çatlama ihtimali olması nedeniyle çok fazla tercih edilmez.

Diş Dolgusu Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Dolgu fiyatı  2024 yılı içinde Türk Diş Hekimleri Birliğinin belirlemiş olduğu rehber tarifeye göre belirlenmektedir. Ankara Diş dolgusu  işlem yapılan diş yüzey sayısı ve dolgu esnasında ihtiyaç olabilecek diğer tedaviler diş dolgu fiyatlarının  değişmesine neden olur.

DİŞ DOLGUSU TEDAVİ ÜCRETLERİ NEDEN ÇOK FARKLIDIR

Diş hekimliği asgari ücret tarifesine göre, diş dolgularının fiyatları, bir yüzlü, iki yüzlü ve üç yüzlü olmasına ve dolgu için kullanılan malzemenin çeşidine ve dolgu yöntemine göre değişir. Bu nedenle, diş dolgusu fiyatlarında, tercih edilen diş tedavisinin seçeneğine ve estetik beklentisine göre on dan fazla fiyat ve tedavi ücreti alternatifi ortaya çıkabilmektedir. Amalgam dolgular daha ucuz iken, kompozit dolgu fiyatı daha pahalıdır.

Doğal durması nedeniyle maksimum estetik görüntü veren, porselen inley ve onley dolguların fiyatları ise en yüksektir.