En iyi diş kaplama, kişinin diş durumuna, ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlı olarak değişebilir. Bazı diş kaplama seçenekleri arasında porselen kaplamalar, kompozit reçine kaplamaları, metal kaplamalar ve zirkonyum kaplamalar bulunur. Porselen kaplamalar, estetik bir görünüm ve dayanıklılık sağlamak için sıkça tercih edilirler. Kompozit reçine kaplamaları, daha ekonomik bir seçenek olabilirler, ancak porselen kaplamalara kıyasla daha az dayanıklıdırlar. Metal kaplamalar daha çok arka dişler için tercih edilirken, zirkonyum kaplamalar son yıllarda popüler hale gelmiştir ve özellikle ön dişlerde estetik görünüm sağlamak için tercih edilir. Ankara’da en iyi diş kaplama hangisi arayışındaysanız bizimle iletişim kurararak detaylı bilgi alabilirsiniz. Diş kaplama çeşitleri şöyledir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kuronlar, diş hekimleri tarafından en çok tavsiye edilen kaplama çeşididir. Bu kaplamalar doğal ve estetik duran bir sonuç verirler. Zirkonyum yapı olarak metale benzemekle birlikte, metalin aksine beyaz ve saydam bir görüntüye sahip olduğu için doğal diş görünümüne çok daha yakındır. Zirkonyum kaplamalar hastalara estetik bir diş görünümü sunarmalar. Ayrıca son derece dayanıklıdırlar.  Bu kaplamalar doğal diş gibi kolayca leke tutmaz ve beyazlıklarını yitirmezler.

Lamina Kaplama

Laminate veneer uygulamaları da özellikle gülüş tasarımı kapsamında sıkça başvurulan tedavilerden biridir. Diş yüzeyinde meydana gelen sararmalara, dişlerdeki kırık veya çatlaklara karşı ideal çözümler sunar. Porselen ya da kompozit malzemelerdir. Porselen laminate uygulamasında, laboratuvarda uzman teknisyenler tarafından hazırlanan kaplamalar dişe yerleştirilirken kompozit laminate uygulaması doğrudan ağız içerisinde ve diş hekimi tarafından uygulanmaktadır.

Empress Kaplama

Empress kaplamalar, full porselen diş kaplaması olarak da bilinirler. Doğrudan diş üzerine yapılan bir kaplama çeşididir, dolayısıyla Empress kaplama yapabilmek için mutlaka dişe ihtiyaç vardır. Uygulama öncesi dişler bir miktar inceltilir ve kaplama işlemine geçilir. Empress kaplamalar 10-15 yıl kadar bir ömre sahiptir.

Metal Destekli Kaplama

Metal destekli diş kaplamaları, en eski kaplama çeşididir. Maliyeti diğer kaplama çeşitlerine göre az olduğundan halen kullanılan metal destekli kaplamalar bir takım dezavantajlara sahiptir. Metal destekli kaplamalar mat bir görünüme sahiptir ve zaman içinde grileşme sorunu vardır. Buna ek olarak, bazı hastaların metale alerjisi olması bu kaplamalara alternatif çeşitlerin geliştirilmesine sebep olmuştur. Estetik ve fonksiyonel açıdan çok başarılı olmamasına karşı kalıcılıkları iyidir. Böylece diş eti hizasında koyu renkle kendini belli ettiğinden, ön dişlerden çok arka dişlerde kullanılmaktadır.

En İyi Dişler Doğal Dişlerdir

En iyi diş kaplama hangisi sorusuna yanıt olarak, insanlar için en iyi dişler doğal dişlerdir. Bunun nedeni, doğal dişlerin işlevsel ve estetik olarak en iyi sonucu vermesidir. Ancak, doğal dişlerin düzenli bakımı ve hijyeni için önemli bir sorumluluk gerektirdiğini de unutmamak gerekir. Ayrıca, diğer dişler arasında implantlar, köprüler ve protezler gibi yapay dişler de çeşitli durumlarda faydalı olabilirler. Bununla birlikte, en iyi diş seçimi kişisel tercihlere, sağlık durumuna ve bireysel ihtiyaçlara bağlıdır ve bu nedenle her durumda farklılık gösterir.