Azı diş implant tedavisi, kaybedilen azı dişlerinin yerine diş implantları kullanarak yeniden oluşturulmasını içeren bir dental implant tedavi yöntemidir. Genellikle en arka dişler olarak da bilinir ve çiğneme ve öğütme işlevleri için önemlidirler. Azı diş implant tedavisi, diş implantlarının azı dişlerin yerine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Bu işlem genellikle lokal anestezi altında yapılır ve implantlar, çene kemiğine vidalanarak sabitlenir. Daha sonra, implantlar birkaç ay boyunca kemikle bütünleşmeye bırakılır ve iyileşme tamamlandıktan sonra, diş protezi veya kronları takmak için hazır hale gelirler.

Azı  Dişe İmplant Yapılır Mı?

Azı diş implant uygulaması çok kısa bir sürede ve başarılı bir şekilde tamamlanacak süreçlerin başlangıcıdır. İlk önce eksik diş olduğu bölge için yeterli derecede kemik dokusu olup olmadığı kontrol edilir. Operasyonla  15 -30 dk sürecek işlemle tamamlanır. Eksik dişlerin boş bırakılması ileri dönemlerde bir çok farklı problemleri neden olabilir.

Önceki yıllarda tedavi olarak azı diş eksikliği, porselen köprüler ile tedavi edilmekteydi. Porselen köprü diş yapımı için ise, eksik olan dişin önü ve arkasında bulunan dişler küçültülerek “köprü” yapımında destek ayak olarak kullanılmaktaydı. Böylece ayaklar ve eksik olan diş bölgesi toplamda üç diş üyeli bir köprü protez diş ile tedavi edilmekteydi. Tek diş eksikliğinde implant tedavisin avantajı ise, diğer sağlam dişlere dokunulmadan diş eksikliğinin giderilmesidir. Bu sayede eksik dişin çevresinde bulunan dişler sağlıklı bir şekilde fonksiyon görmeye devam ederler.

Yeterli Kemik Bulunmadığı Durumda İmplant Tedavisi Uygulanabilir mi?

İmplant ömrünü en çok etkileyen faktörlerden biri de implantı çevreleyecek olan sağlıklı kemik varlığıdır. Eğer uygun bir kemik dokusu varsa implant sorunsuzca yerleştirilebilir. Yeterli kemiğin bulunmadığı durumlarda ise kemik tozuya da hastanın kendi dokusundan alınan kemik greftiile olduka başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Azı Diş İmplant Fiyatları Neden Değişiklik Göstermektedir?

Bize en çok gelen soruların başında fiyat gelmektedir. Bu fiyatlandırma  dünyaca ünlü dental implantların İsveç, İsviçre, Alman ve Amerikan markaların kurlarına göre değişmektedir. En doğru bilgiyi alabilmek için bizimle iletişime geçiniz.

Azı Diş İmplant  Ömrü Ne Kadardır?

İmplant diş ömrü ağızda 30-40 yıl kadar hatta bir ömür boyu sorunsuz kalabildiği gözlenmiştir. Dolayısıyla bazı dental implant üreticileri implantları belirli koşullar altında ömür boyu garantiyle pazarlamaya başlamıştır. Ancak  vidalı dişlerin sağlıklı bir şekilde ağızda kalma süresi farklı nedenlerden dolayı daha kısa olabilmektedir. İmplant ömrü ne kadar sorusu bir çok etkene bağlıdır. Kişinin genel sağlığı ve daha önemlisi ağız ve diş sağlığı süreyi doğrudan etkilemektedir.