İki dişin arasında istenmeyen bir boşluğun bulunması durumu ayrık diş isimlendirilir. Dişler arasında boşluk olması gülümsemeyi ve kişinin öz güvenini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrık diş tedavisi bazı durumlarda doğuştan gelen bir sorunken bazı durumlarda sonradan ortaya çıkabilir. Ağzın herhangi bir bölgesinde ayrık diş sorununun ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Bununla birlikte en çok göze batan ön dişler arasında boşluk bulunmasıdır. Ayrık diş her yaş grubundan bireyin karşı karşıya kalabileceği bir problemdir. Çocuklarda ayrık diş problemi süt dişlerinin dökülüp yerlerine kalıcı dişlerin çıktığı dönemde görülür. Ayrık diş tedavisinde ilk adım sorunun altında yatan nedenin belirlenmesidir.

 

Dişler neden ayrık kalır?

Ayrık dişlerin birden fazla sebep mevcuttur.

  • Dişlerin olması gerekenden küçük olması.
  • Çene gelişiminin yeterli olmasına rağmen dişlerin bu süre zarfında yeterli gelişememesi.
  • Yan keser dişlerde daha çok görülen gelişim bozukluğu (yan keser hipoplazisi).
  • Genetik olarak dişlerde sayısal eksiklik olması ve buna bağlı dişlerin dizilimi sırasında aralarında mesafe kalması. (konjenital lateral eksikliği)
  • Ön iki keser dişin arasında bulunan yüksek kas bağlantısı. (yüksek frenulum bağlantısı) şeklinde özetleyebiliriz.

Muayene sonrasında bu sebeplerden hangisinin sizde olduğunun doğru tespiti yapıldıktan sonra tedavi yöntemine karar verilebilir.

 Kompozit Lamina ile Ayrık Diş Tedavisi

Lokal anesteziye gereksinim duyulmayan bu tedavi dokularda herhangi bir aşındırma yapılması söz konusu olmaz. Kompozit lamina detaylı polisaj ve cilalama süreçlerinin ardından doğal dişten ayırt edilemeyecekdir. Tabiki kompozit lamina tedavisinden sonra ağız ve diş bakımı ihmal edilmemelidir. Kompozit lamina dişlerde ciddi düzeyde madde kaybı olması ve dişler arasındaki boşluğun kapatılabilecek miktardan fazla olması halinde uygun bir tedavi değildir.

Porselen Lamina ile Ayrık Diş Tedavisi

Porselen lamina tedavisinde hastanın dişlerinden alınan ölçüler doğrultusunda minimal aşındırmalar uygulanarak estetik bir görünüm elde edilebilir. Cam seramik materyalin kullanıldığı porselen lamina tedavisinde özel yapıştırıcılarla dişlere yapıştırma yapılır.  Böylece çapraşıklık, dişteki giderilemeyen renklenmeler ve diş ayrıklığı problemleri için uygun bir tedavi olan porselen lamina uzun ömürlü kullanım imkânı verir. Dişler arasındaki ayrıklığın giderilmesi için diş etlerinin uzatılmasının ve dişlerdeki en boy oranlarının ayarlanmasının gerektiği durumlarda diş etinin istenilen seviyeye getirilmesi için Gingivektomi ve Gingivoplasti gibi işlemlerden yararlanılabilir.

Ortodonti nedir?

Ortodonti nedir?

Diş Teli ile Ayrık Diş Tedavisi

Ortodontik tedavisi geleneksel diş teli tedavisi ya da Invisalign tedavisi ile gerçekleştirilebilir. Tedavi öncesinde detaylı analizler yapılarak dişler arasındaki boşlukların nasıl doldurulacağı, dişlerin bitim konumlarının ne şekilde olacağı ve estetik açıdan nasıl bir sonuç elde edilebileceği gibi soruların yanıtları elde edilir. Diş teli tedavisinden sonra dişlerin önceki yerlerine geri dönmemesi çok önemlidir. Bu nedenle retainer uygulama ile dişlerin arka yüzeyinde koruyucu tedavi uygulanarak ortodontik tedavi ile elde edilen sonuçlar desteklenebilir. Diş teli ile ayrık diş tedavisi kalıcı bir çözüm olmaktadır. Ayrıca bu diş  tedavi süreci diğer yöntemlere göre daha uzundur.

Ankara Ayrık Diş Tedavisi Fiyatları

Ankara Ayrık diş tedavisi fiyatları tedavi sırasında işlem yapılacak olan dişlerin sayısı  fiyatları belirleyen faktörlerdendir. Ayrıca bonding yöntemi için farklı, porselen kaplama için farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte eğer ayrık diş sorununun giderilmesi için ortodontik bir tedavi yöntemi gerekiyor ise diş teli için farklı ücretler ödeyebilirsiniz. Bizlerle iletişime geçerek bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.