Çocuk ortodontisi ; gelecekte çocuklarınızda oluşabilecek sorunların önüne geçmek, basit tedavilerle dişlerin olması gereken sağlığına ve estetik görünümüne kavuşmasını sağlamaktır. Ortodonti; dişlerin, çenelerin ve bunlara bağlı sert ve yumuşak kemiksi dokuların formasyonel bozukluklarının tedavisi ile ilgilenen bir diş hekimliği alt dalıdır. Bu tedavilerde diş hekimlerinin en sık başvurduğu tedavi yöntemi; hastanın durumuna uygun olacak biçimde diş teli uygulamaları ve ortodontik çene ameliyatlarıdır.

Çocuk ortodontisi ise bir yetişkine kıyasla çok daha büyük önem arz etmektedir. Zira daimi dişler bu dönemde yeni yeni yerlerini almaktadır. Ayrıca kemiklerin yoğunluğu da bir yetişkininkine kıyasla çok daha azdır ve büyüme hala devam etmektedir. Bu iki faktör göz önünde bulundurulduğunda çocuklarda ortodonti tedavileri için yapılan uygulamaların özellikle Avrupa’dan gelen Avrupa diş hastaları üzerinde çok daha başarılı ve kalıcı etkiler ortaya koyduğu kanıtlanmıştır.

 

Çocuk Ortodontisi Ankara

Erken yaşlarda ağız ve diş sağlığı problemleri, dikkat edilmediğinde kendini göstermeye başlar. Bu nedenle çocukların Ortodontistle tanışması, 6-7 yaş aralıklarında olmalıdır. Bu dönemlerde süt dişlerinin düşmesi başlar ve gerekli müdahale yapılmadığında sabit dişlerin çıkması aşaması kötü gelişir ve ilerleyen dönemlerde dişeti sağlığı, dişlerin sağlıksız ve işlevsiz olmasına neden olmakla birlikte estetik görünüm açısından da problemlerin yaşanmasına neden olur.

Ortodonti, genel olarak 12 yaşından sonra başlamaktadır. Ancak bazı durumlarda daha erken yaşlarda başlayabilmektedir.

 

Çocuk Ortodontisi Hangi Durumlarda Başlar?

  • Süt dişlerinin erken kaybedilmesi durumunda,
  • Ön açık kapanış durumlarında,
  • Üst çenenin alt çeneye göre daha dar olması durumlarında,
  • Dişlerin ve çenelerin ters kapanış yapması durumlarında,
  • Üst dişlerin fırlak olması durumlarında oluşan travma ve kırılmaya yol açması durumlarında ortodonti tedavisi başlar.

 

Çocuk ortodontisi Ankara hizmetleri ile hastalarımızın gerekli tedavisinin zamanında yapılmasını önermekteyiz. Süt dişlerinde anormal durumlarla karşılaşıldığında mutlaka diş hekimine görülmesi gerekmektedir.

 

Çocuklar İçin Ortodonti Tedavisi  Nasıl Yapılır?

Bu tedavinin en önemli aşaması erken teşhis ile başlar. Bu tedavi daimi dişler sürdükten sonra yapılmaktadır. En geç 11 – 12 yaşlarında başlaması önerilen tedavide ilk muayene ile yol haritası belirlenir. Çocuk tedavisi için diş hekimleri çocuklarınızın diş, çene ve yüzlerinde oluşabilecek bozuklukları izler ve sizleri yönlendirir.

Çocuk Diş teli tedavisinde:

  • Düzenli kontroller
  • Dişlerin sürmesi ile ilgili kontroller
  • Çürük dişlerin tedavisi
  • Gerekli süt dişlerinin çekilmesi
  • Çene genişletici damaklıklarla birlikte Sabit ve hareketli apareyler

Diş teli tedavisi gibi aşamalar izlenebilir. Çünkü tedavi yöntemleri çocukların diş yapılarına ve var olan problemlerine göre değişebilir. 

Çocuk Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Diş teli tedavisi ile erken yaşlarda çocuklarınızın diş ve çene yapılarındaki sorunlar ortaya çıkarılırken düzenli bir tedavi akışıyla birlikte sağlıklı gülümsemelere sahip olmaları sağlanır.

Çocuk Ortodonti Tedavileri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ankara Çayyolu Ortodontik diş tedavi yöntemleri; genellikle uzun süren ve sabır gerektiren tedaviler. Durum böyle olunca anne – babalara, çocuklara uygulanan ortodontik tedavinin güvenliğini sağlamak görevi düşüyor.

Kemik yapıda ciddi bir problem olmadığı sürece çocuklarda en sık kullanılan çocuk ortodonti tedavileri yöntemi diş telleridir. Bu nedenle diş tellerinin kullanımı ise değil çocuklar, yetişkinler için bile bazı zorluklar sunabiliyor. Ortodontik tedavilerde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun bu olduğunu söyleyebiliriz.

Ankara çocuk ortodonti dentia diş kliniği olarak; çocuk ortodonti tedavilerini uzun yıllardır, uzman ve güler yüzlü diş hekimlerimizle sağlamaktayız. Siz de çocuk ortodonti kliniğimizde muayene olmak için bizi ziyaret edebilirsiniz veya telefon numaralarımız ve Whatsapp yardım hattımız aracılığıyla bilgi talebinde bulunabilirsiniz.