Kanal Tedavisi Fiyatları 2024 Ankara

Kanal tedavisi fiyatları 2024, operasyon öncesindeki detaylı muayene ile belirlenmektedir. Diş kanal tedavisi fiyatları ile ilgili net bir bilgiyi diş hekimi ancak tedavi planlamasını gerçekleştirdikten sonra verebilmektedirler. Bu nedenle ağız ve diş yapısına göre hastalarımıza uygulanması gereken işlemler belirlenmektedir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişinizin kök kanalı, pulpa ile dolu olan dişinizin çene kemiğine tutunan köklerinin bulunduğu dişin içindedir. Peki o zaman, kanal tedavisi nedir? Kanal tedavisi yapıldığında, iltihaplı veya enfeksiyonlu pulpa çıkarılır ve dişin içi dikkatlice temizlenir, dezenfekte edilir ve doldurulur. Aynada göremeseniz de, diş özü(pulpa) dişinizin inanılmaz derecede önemli bir parçasıdır. Canlı olan pulpa dokuları sinirlerinizi içerir ve dişe giden kan akışını etkiler. Kök kanalındaki pulpa enfekte olduğunda,  dişi zayıflatmakla kalmaz, sonunda apseye neden olarak tüm dişinizin sağlığını riske atar. Diş kanal tedavisi, diş hekiminin daha fazla hasar ve apseyi önlemek için enfeksiyondan kurtulmak için içeri girip dişinizin özünü çıkardığı zaman gerçekleşir.

Kanal Tedavisi Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Diş kanal tedavisi ücreti, kanal tedavisi yapılacak  olan dişlerinin kök sayısına göre  ve birden fazla kökü olan dişlerin ücretleri, tek köklü dişlere göre daha fazla olmaktadır. Kanal tedavisi yapılacak olan diş sayısı, kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişin üzerine yerleştirilecek olan materyal, kron yapılıp yapılmayacağı gibi etkenlere bağlı olarak da kanal tedavisi fiyatları değişiklik göstermektedir.

Kanal tedavisinin farklı dişlere farklı tiplerde uygulamaları bulunmaktadır. İşlem çoğu zaman salt kanal tedavisi işlemi ile bitmemektedir.  İlgili dişin kanal tedavisinden sonra nasıl restore edileceği de baştan değerlendirilerek fiyatlandırmaya yansıtılmalıdır. İyi bir kanal tedavisinin uzun süreli başarısı dişin üst yapısına uygulanacak olan restorasyona bağlıdır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavisinin ne kadar süreceği hakkında en doğru kararı diş hekiminiz karar  verecektir. Dişin yapısına ve enfeksiyon durumuna göre tedavi tek seansta ya da 2 seansta yapılabilmektedir.

Kanal Tedavisinin Nasıl Yapılır?

  • Ağrısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.
  • Çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır.
  • Sinir ve doku artıkları temizlenir.
  • Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Gerekirse bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir.
  • Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur.
  • Bazı vak’alarda  tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şekilde kanal tedavisini bitirmek mümkündür.

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Ankara Kanal tedavisi hastanın dişi uyuşturularak yapılan bir tedavidir, bu yüzden ağrılı bir işlem değildir. Fakat bazı çok ağrılı veya enfeksiyonlu dişlerde uyuşma sorunu yaşanabilmektedir. Bu durumda da gelişmiş uyuşturma yöntemleri kullanılarak diş uyuşturulabilmektedir.